phg
06 بهمن 1401 - 17:02

سرنوشت مطربی که به حرم راهش ندادند/ ۶ روز اسکان برای شهرستانی‌ها

مهیار هزارجریبی کارگردان و نویسنده‌ای که با نمایش «مطرب آقا» به جشنواره تئاتر فجر راه ‌یافته است، معتقد است تئاتر شهرستان با کمترین امکانات پابه‌پای تئاتر حرفه‌ای تهران کار می‌کند.

مهیار هزارجریبی کارگردان آثاری چون «زنان بیشه گل»، «پمپئو»، «دخمه»، «کودن»، «خیر نبینی سعیده»، «پینوکیو دروغ نگو» و … که در جشنواره‌های مختلفی شرکت کرده است امسال با نمایش «مطرب آقا» از بهشهر در چهل و یکمین جشنواره تئاتر فجر حضور دارد. نمایش «مطرب آقا» روز جمعه هفتم بهمن در ۲ نوبت ۱۸:۳۰ و ۲۰:۳۰ در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر اجرا می‌شود.

هزارجریبی درباره موضوع نمایش به خبرنگار مهر گفت: داستان این نمایش درباره مطرب دوره‌گردی است که در حرم امام رضا (ع) راهش نمی‌دادند و در یک روز سرد زمستانی می‌میرد در حالی که بعد از مرگش اتفاقات عجیبی برای جنازه او می‌افتد.

این کارگردان تئاتر جشنواره فجر را محلی برای دیده شدن هنرمندان تئاتر دانست و بیان کرد: جشنواره تئاتر فجر مناسب‌ترین محل برای دیده شدن تمام هنرمندان به خصوص هنرمندان شهرستان خواهد بود. تمام هنرمندان در طی سال تلاش می‌کنند تا اثر خودشان را به جشنواره برسانند بنابراین هرچه جشنواره پررونق‌تر باشد برای اهالی هنر به مراتب خوشایندتر است.

هزار جریبی افزود: در این دوره از جشنواره به هنرمندان شهرستان ۶ روز اسکان داده شد که بسیار ارزشمند است. هرچقدر که از جشنواره حمایت شود به نفع هنر و تئاتر خواهد بود.

وی درباره نحوه ورودش به جشنواره تئاتر فجر توضیح داد: نمایش «مطرب آقا» به لحاظ تکنیکی و کاری بسیار مورد بررسی قرار گرفته و همین امر موجب شده تا مورد توجه داوران واقع شود و در تئاتر فجر حضور داشته باشیم.

این کارگردان با اشاره به اینکه هنرمندان تئاتر از هنرشان امرارمعاش می‌کنند گفت: هر اتفاقی که در جامعه می‌افتد فقط تئاتر تعطیل می‌شود! جایگاه افراد تئاتری، صحنه است و اگر امروز نتوانیم از طریق هنرمان دغدغه‌های اجتماعی را برطرف کنیم چه زمانی این کار را بکنیم. تئاتر برای مردم و تماشاگران است و مانند هر هنر دیگری تأثیر به‌سزایی بر جامعه، مردم و مخاطبانش دارد.

این کارگردان با اشاره به کم بودن امکانات تئاتر در شهرستان گفت: رسیدگی به تئاتر هنوز کم است و بهتر است نگاه بازتری به این عرصه شود خصوصاً تئاتر شهرستان‌ها، زیرا تئاتر شهرستان با کمترین امکانات پابه‌پای تئاتر حرفه‌ای تهران کار می‌کند و فعالان آن نیازمند حمایت مادی و معنوی بیشتری هستند.

کارگردان نمایش «مطرب آقا» در پایان اضافه کرد: بزرگ‌ترین معضل تئاتر شهرستان این است که بازیگران تئاتر این حرفه را به‌عنوان شغل دوم خود به کار می‌برند اما اگر حمایت مسئولان وجود داشته باشد این مسائل برطرف خواهد شد. برای گسترش تئاتر باید تا می‌توان اجرای عمومی داشت و جشنواره‌های معتبر بیشتری برگزار کرد.

سارا یزدانی، روشنک سه‌قلعه‌گی، الهام ابراهیم‌پور گرجی، ساغر هزارجریبی، علی‌اکبر چاردی، رسول عبدی، سیدعلی اصغری، مهیار هزارجریبی بازیگران نمایش «مطرب آقا» هستند.

مهیار هزارجریبی نویسنده و کارگردان، حسین فدایی‌حسین طراح صحنه و مشاور کارگردان، نیروانا هزارجریبی طراح نور، محمد ابراهیم‌نژاد سرپرست موسیقی، سینا ابراهیم‌نژاد نوازنده سازهای کوبه‌ای، نیما ابراهیم‌نژاد نوازنده تار، امیرحسین کرامتی و حسین حسن‌پور مدیر صحنه، ثمین کلاگر منشی صحنه، حمید آقاجانی نورپرداز، سمانه تقی‌پور عوامل اجرایی، هدی رسولی طراح بروشور، حمیده موسوی دوخت لباس و الهام ابراهیم‌پور طراح لباس از دیگر عوامل این نمایش صحنه‌ای هستند.

چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از ۲۵ دی تا ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ به دبیری کوروش زارعی در تهران در حال برگزاری است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 999622